Vietnamci jdou ze stánků do kamenných obchodů
"Moje zkušenost je, že jsou Vietnamci k opuštění stánků spíše donuceni, právě tlakem po vstupu země do Unie nebo nadnárodními řetězci," říká Uyen Pham, který vlastní polovinu softwarové společnosti Kite, jejímiž klienty jsou třeba České aerolinie či Škofin.
...
Zajímavé jsou i softwarové firmy vlastněné nebo spoluvlastněné Vietnamci. "Jsou to špičkové společnosti. Samy však o sobě nechtějí mluvit," říká Pavlína Filipová z Mezinárodní organizace pro migraci, která vypracovala studii o postavení Vietnamců na trhu práce v Česku.
"Jsou výjimeční tím, že si dokážou poskytovat služby navzájem a vlastně fungují jako samostatná ekonomická jednotka," upozorňuje.
Mezi největší vietnamské firmy v Česku patří podle Duonga obchodníci, kteří se na podnikání komunity podílejí více než 90 procenty.
Největší je podle svazu pražská společnost Saparia, která ovládá v podstatě čistě vietnamské obchodní centrum Libuš v Praze. V roce 2004 však podle účetních výkazů výnosy této firmy dosáhly jen necelých čtyřiceti milionů korun. MF DNES se ji nepodařilo kontaktovat.
Významná je i společnost Sportisimo, která má jednu z největších sítí prodejen se sportovním oblečením. S tržbami přes 600 milionů korun ročně je to druhý největší prodejce sportovního oblečení v Česku.
...
"Přijde nová generace Vietnamců, která dokončí vysoké školy, a oni u stánků už nebudou," říká Nguyen Duong.
Šikovné děti
Příliv dalších Vietnamců do Česka,
kteří by jejich místa převzali, se podle Duonga zastavil. Současní
stánkaři odjedou v důchodovém věku zpátky do Vietnamu.
"Vietnamci z celého světa se na důchod vždy vracejí domů," říká. Tam je podporují jejich děti, které vydělávají venku. Podle údajů vietnamské národní banky posílají z celého světa domů pro své rodinné příslušníky zhruba 1,9 miliardy dolarů za rok.
"Zní to jako fráze, ale většina našich rodičů stojí ve stáncích a obětuje část svého života pro budoucnost svých dětí. A my se pak ze všech sil snažíme uspět," říká dvaadvacetiletý student Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy Dung Nguyen Tien.
I jeho rodiče začínali u stánku, jeho otec se však vrátil k původnímu povolání a dnes učí na Západočeské univerzitě. "Neznám ze své generace asi nikoho, kdo by chtěl stát v tržnici. Je v tom hodně potu, a navíc nám rodiče nasměrovali jinou cestu," říká Dung Nguyen Tien. Rodina chce, aby z něj byl vysokoškolský učitel.
Výsledky Vietnamců na školách jsou impozantní. Jejich průměr známek na základních školách se pohybuje kolem 1,3 a na středních 1,7.
Vietnamská žákyně 7. třídy základní školy v Příbrami nedávno vyhrála celostátní literární soutěž, Vietnamci obsadili i přední příčky matematických olympiád. A nejlepšího výsledku v přijímacích testech na Matematicko-fyzikální fakultu UK loni dosáhl opět Vietnamec.
Jana Klímová, MF DNES
celý článek zde